Viikkoni ilolansalossa: 2, Mukana menossa

Maanantaini alkoi viikkopalaverilla, jossa käytiin läpi, mitä tämä viikko sisältää ja mitä tapahtumia tällä viikolla on. Palaverissa oli kiva olla mukana kuuntelemassa muiden mielipiteitä ja ehdotuksia. Päivällä olin mukana pelailemassa mölkkyä toisen kesäkoululaisen Riston ja asiakkaiden kanssa ja se oli mielestäni kivaa, eikä pieni vesisade lannistanut menoa. Iltapäivällä osallistuin hyvien uutisten keskustelukerhoon, jossa kerrottiin vain hyviä uutisia ja kaikilla oli positiivinen fiilis, siitä jäi oikein mukava mieli, kun puhuttiin kivoista jutuista, kuten kesästä.
Tiistaina olin mukana palvelukodin arjessa. Fysioterapeutti luki lehteä ja keskusteltiin tapahtumista, joita lehdessä kerrottiin, pelailtiin muistipeliä, joka virkisti muistia ja toi monelle hymyn huulille, Katja lajitteli lääkkeitä, sitä oli mielenkiintoista seurata, katsoin kun hoitajat tekivät hoitotoimenpiteitä ja sain lisää tietoa millaista palvelukodissa on. Olin myös mukana salvankuntoutuksen ohjaamassa virkistävässä tuokiossa, jossa musiikki soi ja jumpattiin aivoja korttien avulla, siitä tuli todella iloinen fiilis.

Keskiviikkona Ilolansalossa järjestettiin Ilolansalo tutuksi päivä, jossa täällä asumisesta kiinnostuneet pääsivät näkemään, miltä arki meillä näyttää ja millaista asuminen täällä on. Paikalle saapui noin kaksikymmentä kiinnostunutta henkilöä ja he pääsivät tutustumaan Ilolansalon ympäristöön, näkemään miltä asunnoissa näyttää ja he saivat kysellä mieleen tulleita kysymyksiä, joita tuli esimerkiksi nettiyhteyksistä, mahdollisesta induktioliedestä sekä asukkaiden tämänhetkisestä määrästä. He saivat kysellä myös asunnon asukkaalta millaista täällä on asua. Oli kiva nähdä niin paljon kiinnostuneita.
Ps. Seuraava Ilolansalo tutuksi päivä on 13.8. Klo: 11.00.
Torstaina aamulla kävin jakamassa asukkaille ensi viikon ruokalistan. Meillä pidettiin myös yhteistyötapaaminen, jossa keskusteltiin seniorimessuista Salon kaupungin edustajien kanssa. Iltapäivällä olin mukana tuolijumpassa ja oli ilo nähdä, kuinka paljon porukkaa oli osallistunut mukaan. Iltapäivällä tein tietokonehommia sekä vein postit. Siirsin myös blogeja vanhasta järjestelmästä uuteen järjestelmään.
Perjantaina päiväni alkoi onnenpyörän kokoamisella, jota pääsee kokeilemaan esimerkiksi seniorimessuilla. Sen kokoaminen oli aika mukavaa, varsinkin Pasin kanssa. Päivällä kävin myös seuraamassa erittäin tiukkaa bingokilpailua ja se oli todella kivaa nähdä kuinka kaikilla oli hauskaa, olin myös ruokasalissa auttamassa tarjottimien kanssa.
Seniorimessut järjestetään 3.9. Salon torilla.
Viikkoni sujui hyvin ja opin taas lisää Ilolansalosta. Työpäivät menevät todella nopeasti, kun on kivaa ja on mahtavat työkaverit.
Tilda, kesäkoululainen